"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Алексеевка кентінің №1 жалпы білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №1 поселка Алексеевка отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

Сексен күнде әлем айналасында

Бұл француз жазушысы Жюль Верннің шытырман оқиғалы романы, ол эксцентрлік және флегматикалық ағылшын Филеас Фогг пен оның француз қызметшісі Жан Паспартудың бүкіл әлемге жасаған саяхаты туралы баяндайды.

Роман 1872 жылы жазылып, сол жылы "Le Temps (фр.)" деген атпен жеке том болып париждік "J. Hetzel et Compagnie " (1873) баспасында жарық көрді.

Романның бас кейіпкері Филеас Фогг өзінің достарымен бірге XIX ғасырдағы көліктің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, жер шарын батыстан шығысқа қарай 80 күннен аспайтын мерзімде айналдыра алатындығына бәс тігеді. Фоггтың саяхаты Англияда басталады, содан кейін ол Францияға, Италияға, Египетке, Үндістанға, Қытайға, Жапонияға және Америкаға барады.

Үндістанда Фогг пен оның қызметшісі Жан Паспарту, марқұм күйеуінің денесімен бірге тірідей өртенемін деген әдемі Ауданы құтқарады. Кейіннен ол Воггтың әйелі болады. Детектив Фикс сапарға кедергі келтіреді: полиция Англия Банкінен үлкен соманы ұрлаған Фогг екеніне сенімді, ал  бәс - жазадан жалтару мүмкіндігі.

Фогг Ұлыбританияға бір күнде кешігіп оралады және ертең, дүйсенбіде, Аудаға үйленуді шешеді. Паспарту діни қызметкерге жіберіледі, бірақ аян үйлену мүмкін емес екенін айтты, өйткені ертең жексенбі! Саяхатты жоспарлағанда, Филеас күнге қарай жылжып, күннің өзгеру сызығынан өтіп, 79 күнде сапар шегетінін ескермеді. Егер ол шығыстан батысқа қарай қозғалса, онда ол 81 күнде сапар жасар еді. Фогг мырза бәс тігеді.

Роман сол кездегі көлік құралдары мен жағдайларын егжей-тегжейлі сипаттайды: пакеттерде, пойыздарда және шхундарда. Сонымен қатар, саяхатшылар желкенді және тіпті пілді шана қолдануға мәжбүр болды.

Жаңартылған күні: 12.04.2021 14:30
Құрылған күні: 12.04.2021 14:30